Android P İle Ses Kaydı Yapılacağı Gerçeği Nedir?

Android işletim sistemli cihaz sahibi kullanıcıları yakından indiren yeni bir gelişme yaşandı. Android kaynak kodlarının taranması ile birlikte ortaya çıkan bir gerçek kullanıcıları endişelendirmeye başladı. Yeni açık kaynak projesi AOSP (Android P) ile birlikte çağrı sırasında ses kaydı yapılabileceği vurgulandı. Bu olayın ardından android işletim sistemli cihaz sahibi olan kullanıcılar tepki yağdırmaya başladı. Olayın ilginç yanı ise ses kaydı alınıp alınmaması konusunda karşı tarafında bilgisinin olacağının belirtilmesi oldu. Karşı tarafın bilgisi dahilinde gerçekleşecek bir olaya kimsenin karşı çıkmayacağını düşünen kullanıcılar harekete geçti.

Ses kaydını destekleyen Android P sesli görüşme sırasında ekranda bir kayıt tuşu bulunduracak. Görüşme sırasında bu kayıt tuşu aktif hale gelecek ve istediğiniz anda basarak sesli görüşmeyi kayıt altına alabileceksiniz. Karşı tarafın ses kaydı alınıp alınmadığını anlaması ise 15 saniyede bir gönderilen frekans ile ortaya çıkacak. Yaklaşık 15 saniye aralıklarla 1400Hz frekanslı ses ile karşı taraf uyarılacak. Karşı taraf bu noktada ses kaydı alındığını anlayabilecek ve alınan ses kaydının yasal olduğu vurgulanacak.

Bilindiği üzere Türkiye’deki yasalara göre bir insanın sesinin kaydedilmesi kişilik haklarına uygun değildir. Bu nedenle iki tarafında rızası olmalı ve habersiz bir şekilde ses kaydı yapılmaması gerekir. Ancak bu özelliğin ne kadar işlevsel olacağı merak ediliyor. Her ne kadar devre dışı bırakılabilir bir sistem olsa da Android P ile birlikte gelen ses kaydı olanağı kullanıcıları şimdiden rahatsız etmeye başladı. Ayrıca açık kaynak kodlu bu sistemde kodlama bilen geliştiricilerin kullanabileceği API bulunmaması da kafalarda soru işareti yaratan bir başka durum oldu.

Daha önce Android işletim sisteminde yer alması gündeme gelen ses kaydı özelliği Google tarafından yasaklanmıştı. Bir sonraki aşamada ise kısıtlanarak kullanılmasına izin verilmişti. Bu kısıtlı imkanı sonuna kadar kullanan Samsung, Xiaomi ve OnePlus isimli ürünler kullanıcılarına ses kaydı yapabilmeleri için imkan vermişti. Aynı zamanda bu imkan genişletilerek mağaza üzerinden uygulama paylaşımı yapılmış ve kullanıcıların bu uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirmesi sağlanmıştı. Şimdilerde ise bu sistem açık bir şekilde hayatımıza giriyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.