Android Go Nedir? Android Go Hangi Cihazlarda Çalışacak?

Google’ın I/O 2017 geliştirici konferansında duyurduğu Android Go hayata geçiriliyor. Birçok kişi tarafından merak edilen Android Go’nun ne gibi özelliklere sahip olduğu ve hangi cihazlarda kullanılabileceği sorgulanmaya devam ediyor. İçerisinde önemli özellikler barındırmasa bile düşük bütçeli cihazlar için üretileceği belirtilen Android Go’nun pratik bir işletim sistemi olduğu tahmin ediliyordu. Daha basit arayüz, daha pratik kullanım ve sistemi daha az yoran bir servis olarak tanımlanan Android Go’nun yine Google tarafından üretilecek olan düşük bütçeli cihazlarda kullanılabileceği ifade edilmektedir. Hakkında net bilgiler bulunmayan Android Go ile ilgili olarak yakın zamanda bir çalışma olacağı ifade ediliyor. Android Go ile ilgili olarak gelen bilgiler nelerdir? Android Go hangi cihazlarda çalışabilecek? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Slogan ve çıkış noktası olarak bildiğimiz Android’in daha hafif versiyonu olacağı belirtilen Android Go kısa süre içerisinde hayata geçirilecek bir projedir. Düşük güçlü işlemci gerektiren ve daha az ram kullanan bu servis telefonların daha hızlı çalışmasına ve kısa süre içerisinde işlem yapılabilmesine olanak sağlıyor. Android Go isimli sistem için özel olarak üretilen cihazların bulunacağı ve bu cihazlarda Android Go’nun kullanılabileceği belirtilmektedir. Cihazların 512 MB ile 1 GB arasında ram kullanacağı ve bu ram miktarının fazlasıyla yeterli olacağı vurgulanıyor. Google’ın yeni çalışması olacak düşük bütçeli cihazlarda normal akıllı telefonlardan çok daha az kaynak yer alacağı bu açıklama ile kesinleşmiştir.

Android Go ile birlikte bazı Google uygulamalarının da yeniden tasarlanacağı ve düşük bütçeli telefonlarda çalışabilecek düzeye getirileceği ifade ediliyor. Android Go isimli cihazda GBoard, Google Chrome ve Google’ın diğer servisleri bir kez daha tasarlanarak gereksiz özellikler kaldırılacak ve daha basit bir arayüz ortaya konulacak. Tüm bunlarla birlikte Android işletim sisteminin mağazası olan Google Play Store’da yeniden düzenlenecek ve Android Go için uygun hale getirilecek. Bununla birlikte daha az bellek kullanan uygulamalar en tepede gösterilecek ve kullanıcıların bu uygulamaları indirmesi sağlanacak.

Şimdilik hoş görünen bu açıklamaların hayata geçirildiği andan itibaren ne kadar başarılı olacağı tartışmaya açık bir konudur. Ancak Android Go kusursuz biryapıya sahip olacağa benziyor. Hep birlikte göreceğiz..


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.