Android Cihazlarda Boşa Yer Kaplayan Whatsapp Yedeklerini Silme

Milyonlarca kullanıcısı bulunan mobil mesajlaşma programı Whatsapp’ın ülkemizde de ciddi oranda kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Neredeyse her 2 kişinin 1’nde yüklü olan Whatsapp programının kullanıcı kitlesinin şikayetleri de her geçen gün artmaktadır. Oldukça pratik bir şekilde kullanılabilen Whatsapp yazılımı son zamanlarda yedekleme konusundaki şikayetleri arttırmaktadır. Özellikle var olan yedekleme seçeneklerinin farklı servisler üzerinden sunulması ve gereksiz dosyaların depolanması büyük bir problem teşkil ediyor. Whatsapp yazılımının cihazlarda boş yere yedeklenen arşivlerini silmek için sorulan sorular ise her geçen gün artış gösteriyor. Eğer siz de bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız yazımızın devamında yer alan işlemleri uygulayarak kısa süre içerisinde sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz.

ANDROİD CİHAZLAR İÇİN YEDEKLEME SORUNU

iOS ve Android cihazlarda boş yere yedekleme yapan ve sürekli olarak hafızayı şişiren Whatsapp isimli yazılımın bu konudaki çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Whatsapp yazılımının pratik ve kullanışlı olmasının yanı sıra zaman geçtikçe cihazlarda yarattığı harici disk alanı sorunları artış göstermektedir. Özellikle görsel ve videoların depolanması büyük bir problem yaratmaktadır. Geçmiş dönemde görsel ve videoların onay verilerek karşı tarafa gönderilebilmesi için bir seçenek ilave edilmişti. Ancak bu seçeneğin yeteri kadar işlevsel olmadığını görmek mümkündür. Eğer siz de bu tür sıkıntılardan muzdarip iseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Whatsapp’ın gereksiz yer kaplayan dosyalarını temizlemek için;

  • İlk olarak cihazınızda yer alan ”Dosya Yöneticisi” bölümüne giriş yapın. Bunun için yardımcı yazılım kullanabilirsiniz. Ancak her Android cihazda dosya yöneticisi yazılımı yer almaktadır.
  • Dosya Yöneticisi’nde Whatsapp’ın depolama yaptığı disk içerisine girip Whatsapp klasörünü bulabilirsiniz. Burada ister yerel disk isterseniz de SD kartı kontrol etmenizi öneririz. Çünkü birçok kullanıcı Whatsapp’ın nereye depolama yaptığını bilmiyor. Eğer siz de bu konuda bilgi sahibi değilseniz hem dahili hem de harici diskin içerisini kontrol edebilirsiniz.
  • Whatsapp’ı bulduktan sonra ”Databases” ya da ”Veritabanı” isimli dosyanın içerisine giriş yapın.
  • Burada yer alan dosyaları üzerine uzun süre basılı tutarak sil seçeneğini ekrana getirip silebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri uygulayarak gereksiz dosyalardan kurtulmanız mümkündür. Whatsapp uygulaması için bu işlemleri yapmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.